17 ویژگی شاخص رابط کاربری شیائومی MIUI 10 نسبت به ورژن 9

ویژگی‌های رابط کاربری شیائومی Miui 10

ویژگی‌های شاخص رابط کاربری شیائومی MIUI 10

شرکت شیائومی در نسخه اندروید سفارشی جدید خود با نام MIUI نسخه 10 تغییرات نسبتاً زیادی را این شرکت نرم افزاری به کاربران خود هدیه داده است؛ با ما همراه باشید تا این تغییرات را بررسی کنیم، بی شک از این تغییرات هیجان زده خواهید شد.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

با استفاده از ویژگی هوش مصنوعی اضافه شده می توان برنامه ها را در کوتاه ترین زمان ممکن باز کرد، همچنین با استفاده از این ویژگی می توان عکس هایی را همچون دوربین های DSLR پیشرفته بدون دوربین دوگانه در پشت گوشی ثبت نمود. علاوه بر این ویژگی ها، ویژگی های حرکتی و خاصی دیده شده که حتماً شما را خرسند می کند.

در این پست از هماتل، من شما را با بهترین ویژگی های جدید MIUI 10 و برخی بهبودها که نسبت به نسخه قبل یعنی MIUI 9 صورت گرفته آشنا می کنم، پس اجازه بدین بریم برای بررسی.

  1. صفحه برنامه های اخیر | Recent Apps Screen

این صفحه در MIUI 10 تغییرات عمده ای را به خود دیده است و از آنچه که در نسخه 9 و نسخه های ماقبل آن دیدیم بسیار متفاوت شده است.

صفحه برنامه های اخیر مشابه کارت هایی به صورت عمودی و قابل پیمایش در کنار هم قرار گرفته اند تا برنامه های بیشتری را مشاهده کنید. با این روش چیدمان برنامه ها شما می توانید تا 6 برنامه را به صورت همزمان در صفحه دیده و پیمایش کنید و نسبت به اجرای آنها اقدام کنید.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

برای نمایش صفحه برنامه های اخیر مشابه IOS کافیست انگشت را به سمت بالا بکشیم و نگه داریم تا این صفحه برایمان نمایش داده شود.

با لمس طولانی روی برنامه های این صفحه 3 انتخاب برای شما نمایش داده میشود که عبارتنداز: فعال سازی صفحه چند تکه، مشاهده اطلاعات برنامه و قفل کردن برنامه (جلوگیری از بسته شدن برنامه با پاکسازی برنامه های این صفحه). به طور معمول هم دکمه پاکسازی برنامه های اخیر و آزادسازی رم در پایین قرار دارد.

حرکات انگشت

این چهار حرکت جدید در MIUI 10 به صورت زیر تعریف شده اند:

  • کشیدن به سمت بالا و رفتن به خانه – در زمان استفاده از یک برنامه، به سادگی انگشت خود را از پایین به سمت بالا بکشید و به صفحه خانه بروید.
  • کشیدن به سمت بالا و نگه داشتن برای رفتن به صفحه برنامه های اخیر – با این حرکت صفحه برنامه هایی که اخیرا با آنها کار کرده اید برای شما نمایش داده می شود.
  • کشیدن از سمت چپ یا راست صفحه نمایش به مرکز صفحه برای برگشت – با انجام این حرکت به صفحه قبلی بر می گردید، که بسیار دلپذیر و آسان برای شماست.
  • کشیدن از سمت چپ و راست و نگه داشتن – با انجام این حرکت به برنامه بعدی در لیست برنامه های اخیر سوئیچ می شوید. البته که شما در هنگام سوئیچ کردن آیکن برنامه را می بینید.
  • تغییرات طراحی در رابط کاربری: اسلایدر دکمه ولوم، اسلایدر روشنایی و نوتیفیکیشن شید
ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

شیائومی به طور غیرمنتظره ای برخی از ویژگی های اندروید P را در برخی از مناطق شبیه نوتیفیکیشن ها و اسلایدر ولوم صدا حفظ کرده است. همانطور که گفته شد، یک صفحه جدید برای برنامه های جدید با طراحی کنار هم وجود دارد.

Notification Shade

نوتیفیکیشن ها بیشتر از همیشه در کناره ها گرد شده اند و بسیار شبیه اندروید P شده اند. بخش دسترسی سریع با یک زمینه سفید رنگ و گوشه های گرد جدا شده است و نوتیفیکیشن ها هم با گوشه های گرد نمایش داده می شوند.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

همچنین، یک نوار روشنایی جدید در نوتیفیکیشن شید مشابه اسلایدر برای تنظیم نور صفحه نمایش تعبیه شده است.

Volume Slider

این بخش که با کم و زیاد کردن صدا نمایش داده می شود و بسیار از اندروید نسخه P گرفته شده است، و از حالت افقی به حالت عمودی تغییر شکل داده است. در این بخش علاوه بر ولوم های تنظیم مرسوم، دکمه بی صدا کردن و سایر دکمه ها قرار دارد که شما می توانید حالت DND را فعال نموده و یا تایمر را برای حالت بی صدا یا DND تنظیم کنید.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

ویژگی AI Portraits:

بهبود اثر بوکه حتی با دوربین های تک لنز

گوشی هایی که در قاب پشت خود 2 دوربین دارند از یکی برای گرفتن عکس و از دیگری برای جدا کردن پس زمینه استفاده می کنند. با استفاده از این قابلیت و هوش مصنوعی حتی دوربین های تک لنز هم قادر خواهند بود که زمینه را بوکه (مبهم) کنند که این عملکرد مشابه دوربین های DSLR است. در پایین نمونه هایی با استفاده از گوشی Redmi Note 4 و Note 3 که به کمک این ویژگی گرفته شده اند آورده شده است.

ویژگی AI Portrait چگونه کار می کند؟

این ویژگی با استفاده از هوش مصنوعی میلیون ها عکس را برای درک و فهم اینکه چه چیزی زمینه است و چه تصویری زمینه نیست، تحلیل می کند؛ پس از این اطلاعات برای تشخیص زمینه استفاده کرده و فوکوس را از روی آنها حذف می کند یا به اصطلاح عامیانه زمینه را بلوری می کند.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

این قابلیت با خوشبختانه هم با لنز سلفی و هم دوربین پشت کار می کند.

ویژگی AI Preload: بارگزاری سریع تر برنامه ها

از دیگر ویژگی های هوش مصنوعی MIUI 10 می توان به AI Preload اشاره کرد که با استفاده از یادگیری ماشین، الگوی استفاده شما از برنامه ها را یاد می گیرد. یاد می گیرد که کاربر از کدام برنامه ها به صورت دائم و از کدام برنامه ها به ندرت استفاده می کند. و پیش بینی می کند که ممکن است شما کدام برنامه ها را بعداً اجرا کنید.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

پس بنابراین توسط این ویژگی برنامه هایی را که می خواهید باز کنید از قبل بارگذاری کرده و در زمان باز کردن برنامه دیگر نیازی به صبر کردن برای لود برنامه نمی باشد.

با این روال می توان گفت که زمان اجرا شدن برنامه ها کاهش یافته و گاهی اوقات ممکن است اجرای برنامه در زمان صفر و بدون معطلی را فراهم کند.

XiaoAI: دستیار صوتی قدرتمند شده با هوش مصنوعی شیائومی

دستیار صوتی در نسخه MIUI 9 هم اضافه شده بود؛ و حالا در MIUI 10 با استفاده از هوش مصنوعی قدرتمندتر شده است، شیائومی نام دستیار صوتی خود را XiaoAI نامیده است.

همچون شبیه بسیاری از دستیاران صوتی مشابه Siri و Google Assistant می تواند بسیاری از وظایف استاندارد دستیار هوشمند را به آسانی انجام دهد. همچنین می توانید ویدئوی این دستیار را در youTube مشاهده کنید.

اما متأسفانه باید گفت که فقط در مارکت های چینی و با زبان چینی سازگاری داشته مشابه WeChat و در مارکت های جهانی عرضه نمی شود. اما خب بالاخره فهمیدین XiaoAI چیه و چیکار می کنه.

اگر نیاز به این قابلیت دارید باید رام خودتون را به MIUI 10 چینی از گلوبال تبدیل کنید تا این قابلیت براتون فعال بشه.

حالت خودرو / حالت رانندگی

فقط در زبان چینی و همانطور که انتظار می رفت دستیار صوتی XiaoAI دستورات شما را گرفته و آنها را اجرا می کند، تا در زمان رانندگی بیشتر حواستان به رانندگی باشد تا گوشی!!!

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

با استفاده از این حالت شما می توانید به پخش موسیقی، مسیریابی و … را انجام دهید. در حال حاضر حالت رانندگی و یا خودرو آزمایشی بوده و اگر می خواهید آن را فعال کنید باید از طریق برنامه MIUI Lab که محلی برای برنامه های در حال توسعه است این ویژگی را برای خود فعال کرده و از آن استفاده کنید.

پشتیبانی از دستگاه های خانگی Mi

در MIUI 9 برنامه Mi Home وظیفه داشت تا کنترل دستگاه های هوشمند خانگی را بر عهده بگیرد. اما در MIUI 10 شیائومی طیف گسترده ای از تولید کنندگان دستگاه های هوشمند خانگی را پشتیبانی می کند.

به گفته شیائومی برنامه Smart Home Manager جدید از 590 مارک و برند مختلف پشتیبانی می نماید و این به این معنی است که به صورت یکپارچه در یک برنامه به جای نصب چندین برنامه به مدیریت دستگاه های هوشمند بپردازید.

ویژگی System-wide تصویر در تصویر یا PIP مود

توسط این ویژگی می توان فیلم ها یا نقشه ها یا سایر برنامه ها را در یک پنجره شناور نمایش داد در صورتی که می توان با سایر برنامه ها به طور همزمان کار کرد. این ویژگی دو تکه کردن صفحه نمایش نیست.

تصویر در تصویر در مرورگر MI از قبل بر روی MIUI 8 و MIUI 9 موجود بود ولی فقط این قابلیت برای فیلم های پخش شده از طریق مرورگر MI میسر بود و با برنامه های دیگر کار نمی کرد. بعدها گوگل قابلیت PIP را به اندروید Oreo 8.0 اضافه کرد اما در نسخه های MIUI اضافه نشد.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

سرانجام و در حال حاضر MIUI 10 می توان قابلیت PIP را با برنامه های دیگر استفاده کرد. پس می توان در حال چک کردن ایمیل ها، همزمان ویدئوی خود را هم ببینید و …

قابلیت پر کردن خودکار

توسط این قابلیت می توان به صورت خودکار فیلدهای نام کاربری و کلمه عبور را که از قبل ذخیره شده اند در محل های خود پر نموده؛ این قابلیت به صورت پیش فرض از گوگل کروم و پسوردهای ذخیره شده آن استفاده می کند. اما شما می توانید از سایر مدیرت کننده پسوردها همچون LastPass، Dashlane، 1Pass و … استفاده کنید.

حالت Lite Mode Back

این حالت برای افراد مسن تر نوشته ها و متون را بزرگنمایی می کرد و از نسخه MIUI 7 به بعد شیائومی این حالت را حذف کرد. و در نهایت شیائومی در MIUI 10 دوباره آن را زنده کرد.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

تم جدید، صداها و تصاویر پس زمینه

تم جدید که با نام نامحدود “Limitless” عرضه شده است. اگر چه که در MIUI 9 عرضه شده است و در دسترس عموم بوده اما نمایش انیمیشن بر روی آیکن های زنده در MIUI 10 دیده شده است، که قبل تر وجود نداشت و علاوه بر تم ها، تصاویر پس زمینه جدید نیز وجود دارد.

همچنین برخی از آهنگ های جدید برای نوتیفیکیشن و صداهای سیستم وجود دارد. همینطور برای برخی حرکت ها همچون حذف صدای خاصی را در نظر گرفته است. همچنین برای تلفن های همراه جدید از صداهای طبیعت الهام گرفته شده مانند قطعات آب، شن و …

برنامه پیامرسان شیائومی – کارهای سریع به جای پاسخ

شما از خدمات مانند بانک ها، سایت های تجارت الکترونیک و غیره SMS دریافت می کنید، اما شما هرگز به آنها پاسخ نمی دهید. بنابراین برای پاسخ دادن به این چت ها گزینه ای برای پاسخگویی وجود ندارد. برای مثال، شما یک چت از ICICI بانک دارید، در حال حاضر در این چت به جای دکمه پاسخ، دکمه هایی برای باز کردن برنامه بانک ICICI یا وب سایت، دکمه جستجوگر ATM و غیره وجود دارد؛  Xiaomi می گوید که تا کنون برای این ویژگی حدود 100 مارک پشتیبانی می کند.

اتصال برنامه Paytm QR به برنامه دوربین

شیائومی برنامه Paytm QR را به برنامه دوربین متصل ساخت. هنگامی که می خواهید در فروگاه با استفاده از Paymm پرداخت کنید، فقط با زدن برنامه دوربین برای اسکن کد Paymm QR از فروشگاه، شما را مستقیم به صفحه پرداخت برنامه Paymm هدایت می کند.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

مرورگر پیشرفته شیائومی

مرورگر جدید Mi در MIUI 10 دارای Webapps پیشرو در سایت های محبوب می باشد. با استفاده از PWA می توان برنامه ای مانند تجربه سرویس خاصی را بدون هرچیزی دانود کنید.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

Mi Music – تغییرات رابط کاربری و ادغام موسیقی

این برنامه در تعامل با برنامه “Hungama” بوده و با تغییرات عمده طراحی شده است. همچنین قابلیت پخش موسیقی در برنامه موسیقی وجود خواهد داشت. شما می توانید به هر موسیقی در جریان Hungama گو ش کنید. همچنین برخی از تغییرات قابل توجه در UI وجود دارد و همچنین شما کمی در تنظیمات آن را سفارشی می کنید.

ویژگی های رابط کاربری شیائومی نسخه 10

نتیجه گیری: کدام ویژگی MIUI 10 را دوست دارید؟

من که شخصاً حرکات ناوبری و نوتیفیکیشن رو خیلی دوست دارم شما چطور؟ برامون بنویسید ……

منبع : miui 10

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.