مقایسه دو سیستم‌عامل اندروید و آی‌اواس

اندروید یا آی­‌او­اس کدام یک برای شما بهتر است؟

اندروید سیستم عاملیست که تا به امروز قریب به 10 سال از نسخه اولیه آن می گذرد و آی­او­اس هم تا به امروز 12 نسخه داشته است؛ هر دو این سیستم عامل ها قابلیت نصب برای انواع دستگاه ها و گجت ها را دارا می باشند و طیف وسیعی از امکانات را به کاربران ارزانی داده اند اما شما به راستی کدامیک از این سیستم عامل ها برایتان مناسب است، با کدامیک به راحتی می توانید ارتباط برقرار کنید، ایرانیان چطور از ظرفیت های این سیستم عامل ها استفاده کنند؛ اگر شما هم در ذهنتان این چنین سوالاتی را دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه سیستم عامل اندروید

اندروید یک سیستم عامل موبایل است که توسط گوگل توسعه می یابد. اندروید چکیده ای دستکاری شده از هسته لینوکس و تلفیق شده با سایر نرم افزارهای منبع باز است و به جهت کاربرد در دستگاه های موبایل لمسی همچون تبلت ها و گوشی های هوشمند طراحی شده است. مضاف بر اینکه گوگل Android TV، Android Auto و Wear OS را به ترتیب برای تلویزیون ها، خودروها و ساعت های مچی توسعه و معرفی کرده که هرکدام به طور اختصاصی از رابطی خاص بهره می برند. انواع دیگری از اندروید بر روی دوربین های دیجیتال، کامپیوترهای شخصی، کنسول های بازی و برخی قطعات الکتریکی قابل استفاده است.

بر خلاف اشتباهی که عامه مردم دارند اندروید متعلق به گوگل نبود و توسط Android Inc توسعه می یافت، اما بعداً گوگل آن را در سال 2005 خریداری می کند، اندروید در سال 2007 عرضه شد، اما اولین دستگاه تجاری در سپتامبر 2008 روانه بازار شد. در حال حاضر نسخه 9 “Pie” در ماه آگوست 2018 معرفی شد و گوگل متعهد شده که برای گوشی های خود یعنی سری پیکسل تا ماه مارس 2019 بروزرسانی ها را انجام دهد. کدهای منبع این سیستم عامل تحت نظر مجوزهای بنیاد آپاچی “Apache License” می باشد.

سیستم عامل اندروید بیشترین فروش را در کل جهان برای گوشی های هوشمند از سال 2011 و برای تبلت ها از 2013 تا سال 2017 را به خود اختصاص داده است. بیش از 2 میلیارد دستگاه فعال در ماه، این سیستم عامل را در مرکز توجهات قرار داده است و در فروشگاه Play بیش از 2.6 میلیون برنامه پاسخی درست به نیاز هر قشر کاربری خواهد بود.

اندروید یا آی‌او‌اس کدامیک برای ایرانیان مناسب تر است؟

تاریخچه سیستم عامل IOS یا Iphone OS

IOS یا iPhone OS همانند اندروید یک سیستم عامل موبایلی است و توسط شرکت اپل توسعه می یابد. این سیستم عامل فقط قابلیت نصب بر روی دستگاه های تولیدی خود شرکت اپل را داراست و نمی توان این سیستم عامل را بر روی گوشی های دیگر غیراپلی نصب نمود. این سیستم عامل در حال حاضر در بسیاری از دستگاه های اپل مثل آیفون، آیپد و آیپاد لمسی با قدرت خود را نشان داده است. این سیستم عامل بعد از سیستم عامل اندروید به صورت عمومی محبوب ترین سیستم عامل دستگاه های موبایلی است.

نسخه اولیه این سیستم عامل برای دستگاه های موبایل در سال 2007 معرفی شد و بعد از آن IOS برای پشتیبانی از سایر دستگاه های اپلی همچون آیپاد، آیپد، اپل واچ و … توسعه داده شد.

فروشگاه برنامه های اپل، اپ استور بیش از 2.1 میلیون برنامه برای IOS در خود جای داده است که 1 میلیون از آنها برای آیپدها به صورت بومی اجرا می شوند. به طور کلی این برنامه های موبایلی بیش از 130 میلیارد بار از پلی استور دانلود شده اند که عددی قابل توجه است.

سرعت در اجرای برنامه ها

سیستم عامل IOS به دلیل اینکه نرم افزارها را عموماً به صورت بومی و یا Native اجرا می کند از سرعت مناسب در اجرای فرامین برخوردار است اما سیستم عامل اندروید به دلیل اینکه برنامه ها را در قواعد و چارچوب­های خاصی اجرا می کند از سرعت پایین تری برخوردار است البته این یک ضعف تلقی نمی شود اما در دستگاه های با سخت افزار ضعیف تر IOS عملکرد بهتری را ارائه می دهد و این به دلیل بهینه تر طراحی شدن این سیستم عامل است.

رابط کاربری اندروید و آی­‌او­اس

اندروید به نسبت آی­‌او­اس گزینه های بیشتری را پیش روی کاربران قرار می دهد و البته برای کاربران تازه کار و معمولی کمی مشقت آور است و بیشتر برای کاربران حرفه ای توصیه شده است آنهایی که همه چیز را در یکجا می خواهند.

اما برای کاربرانی که می خواهند با گوشی کار کنند و لذت ببرند؛ آی­او­اس گزینه ای ایده آل برای همه آنها است همه چیز درست در جای خود قرار دارد و در کار مخصوصاً با گوشی های این شرکت شگفت زده خواهید شد.

خلاصه اینکه رابط کاربری IOS زیاد تغییر پذیر نمی باشد و در دستگاه های اپلی همه کاربران با کار کردن با یک مدل گوشی اپل می توانند تجربه کار با تمام دستگاه های اپلی را تجربه کنند؛ اما رابط کاربری اندروید قابلیت تغییر دارد و می تواند توسط شرکت های تولید کننده که لایسنس گوگل را دارند بهبود داده شود و متناسب با نیاز کاربران تغییر کند که این خود یک مزیت است.

اندروید یا آی­‌او­اس برای ایرانیان بهتر است؟

با توجه به چشم اندازی که در بالا به شما داده شد باید فهمیده باشید که هر دو سیستم عامل های محبوبی نزد کاربران هستند اما انتخاب هماتل در ایران با توجه به شرایط سیستم عامل اندروید، برای گوشی های هوشمند است؛ اما دلایل ما چیست؟

  • این سیستم عامل در ایران به نسبت محبوب تر است.
  • آی­‌او­اس فقط بر روی دستگاه های اپلی نصب می شود و این قیمت را بسیار بالا می برد.
  • شرایط تحریم کمتر بر روی مارکت اندروید و برنامه ها تأثیر گذار است.
  • کاربران برای استفاده از آی­‌او­اس و امکانات آن نیاز به اپل آیدی، اتصال به آیکلود، VPN و … دارند که در اندروید اینگونه نیست.
  • انتخاب ظاهر گوشی های اپل قابل تغییر نیست در حالی که در گوشی های اندرویدی تولیدکننده های زیادی سلیقه شما را برآورده خواهند کرد.
دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.